Lapsed vanuses 7-12 osalesid käesoleva aasta sügisel jutuvõistlusel, mille parimad palad jõuavad 2023. aastal Tallinna Keskraamatukogu kinkeraamatusse „Omad jutud 4“. Kokku oli lugusid enam kui 180 ning Teeviit juunioril on võimalus jagada parimateks tunnistatud kirjutajate mõtisklusi ja nippe, millest on loodetavasti kasu ka teistel. Sel korral on enda mõtteid jagamas Susanna Sikkut.
Kuidas kirjutada head lugu?
Kõige tähtsam on, et lugu sulle endale meeldiks. Head lugu peaks olema põnev lugeda. Kui soovid kirjutada head lugu, peaks seal olema palju fantaasiat ja kujutlusvõimet ning põnevust. Hea lugu vajab ka natuke mõtlemist ja läbi planeerimist.
Mis võiks igas heas jutus olla?
Igas heas jutus võiks olla põnevust, erinevaid teemasid, huvitavaid tegelasi ning algus, keskpaik ja lõpp.
Miks võiks iga laps proovida ise juttu kirjutada?
Iga laps võiks proovida juttu kirjutada, sest jutu kirjutamine on põnev tegevus, see arendab lapse fantaasiat ja kujutlusvõimet ning on hea oskus ülejäänud eluks.
Kuidas valisid teema, millest 1. klassi õpilased võiksid lugeda sügisel?
Meil käis klassiga raamatukogus olles külas kirjanik Anti Saar, kes luges ette üht oma kirjutatud lugu laulu “Mutionu pidu” järgi. Ta rääkis meile ka sellest võistlusest, kus me pärast terve klassiga osalesime. Kui me raamatukogus olime, jagas ta meile lipikud, mis olid kutsed mutionu peole kadakpõõsa juure all. Meie kõigi kutse peal oli kirjutatud üks loom ning meie olime need loomad. Me pidime kirjutama muttionule vastukirja pärast pidu, millega sa näiteks rahule ei jäänud ja mis sulle meeldis vms. Mina olin orav ja ma kirjutasin erinevaid asju: kiitusi ja kaebusi jms.
Millest tavaliselt kirjutad? Kuidas leiad inspiratsiooni?
Ma kirjutan tavaliselt väga erinevatest teemadest. Vahel tõmban loosi. Ma leian inspiratsiooni mõeldes. Tuletan meelde jutte, mida olen ise lugenud või varasemalt kirjutanud. Vahel juhtub päeval midagi põnevat, millele fantaasiat lisades saab põneva jutu.
Mida Sa tundsid, kui said teada, et just Sinu töö osutus kõige erilisemaks?
Tegelikult arvasin ma, et minu juttu ei valita üheks kõige erilisemaks. Kuid üks mu sõber ütles, et mu jutt valitakse ja nii juhtuski. Olin rõõmus ja üllatunud, et minu jutt valitigi!
Kas see oli esimene jutt, mis sa ise kirjutasid? Kas Sinu töid on varem ka kusagil mujal avaldatud? Oled saanud varasemalt oma töödele tagasisidet näiteks õpetajalt või vanematelt? Näiteks ajakirjas Täheke vms?
See polnud esimene jutt, mille ma kirjutasin. Minu jutte pole kunagi varem avaldatud, aga muid asju on küll. Ma olen saanud oma varasematele juttudele tagasisidet oma õpetajalt ja vanematelt.
HEA TEADA
Kogumiku „Omad jutud“ väljaandmine on kujunenud üheks Tallinna Keskraamatukogu traditsiooniks. Iga nelja aasta tagant koguvad raamatukoguhoidjad laste omaloomingut, millest pannakse kokku kinkeraamat kõigile järgmisel aastal Tallinnas 1. klassi minevatele lastele. Eelnevate kinkeraamatutega saab tutvuda siin.
Noori autoreid intervjueeris Tallinna Keskraamatukogu.
Allikas: Jutukonkursil “Omad jutud 4” äramärgitud noored autorid