Mirelle Adeliisa Sirel I “Lugu kirjutades elan ise selle sisse, see aitab loo sündmusi paremini välja mõelda.”

Lapsed vanuses 7-12 osalesid käesoleva aasta sügisel jutuvõistlusel, mille parimad palad jõuavad 2023. aastal Tallinna Keskraamatukogu kinkeraamatusse „Omad jutud 4“. Kokku oli lugusid enam kui 180 ning Teeviit juunioril on võimalus jagada parimateks tunnistatud kirjutajate mõtisklusi ja nippe, millest on loodetavasti kasu ka teistel. Sel korral on enda mõtteid jagamas Mirelle Adeliisa Sirel.

Kuidas kirjutada head lugu?      

Hea loo kirjutamine algab toredast mõttest, mille arendan edasi jutuks. Lugu kirjutades elan ise selle sisse, see aitab loo sündmusi paremini välja mõelda.

Mis võiks igas heas jutus olla?

Igas heas jutus võiks olla mitmekesine sõnavara ja loogiline ülesehitus, et seda oleks lihtne ja huvitav lugeda. Hea jutt võiks olla põnev ja sisaldada pisut ettearvamatust.

Miks võiks iga laps proovida ise juttu kirjutada?

Jutu kirjutamine on arendav ja kasulik. See aitab õigekirja harjutada ja arendab fantaasiat, sest mõtled ise koguaeg kaasa, mida ja kuidas kõige paremini kirja panna.

Kuidas valisid teema, millest 1. klassi õpilased võiksid lugeda sügisel?

Jutuvõistluse kuulutus jäi mulle silma Tallinna Keskraamatukogu kodulehelt ja tekkis soov sellest osa võtta. Olin väga rõõmus, kui selgus, et osaleme jutuvõistlusel terve klassiga. Jutuvõistluse teema oli meile juba ette antud, aga olin teemaga väga rahul. Mul tekkis kohe mitmeid mõtteid, millest oma jutt kirjutada.

Millest tavaliselt kirjutad? Kuidas leiad inspiratsiooni?

Mulle meeldib kirjutada loomadest või loodusest või siis sisult õpetlikke jutte. Inspiratsioon tekib, kui mõtlen loo peategelasele, milline oleks tema olemus ja iseäralikud omadused. 

Mida Sa tundsid, kui said teada, et just Sinu töö osutus kõige erilisemaks?

Ma olin väga õnnelik, et mu jutt osutus üheks parimaks ja avaldatakse raamatus. See andis mulle palju enesekindlust juurde. Kindlasti osalen ka edaspidi konkurssidel ja loomevõistlustel.

Kas see oli esimene jutt, mis sa ise kirjutasid? Kas Sinu töid on varem ka kusagil mujal avaldatud? Oled saanud varasemalt oma töödele tagasisidet näiteks õpetajalt või vanematelt? Näiteks ajakirjas Täheke vms?

Novembris osalesin aasta looma teemalisel luulekonkursil. Mu luuletus valiti seal parimate hulka ning avaldati Looduskalendri kodulehel.  See oli mu esimene tõsisem luule kirjutamine, aga sain väga head tagasisidet. Kavatsen luuletamisega jätkata. Varem olen loovjutte kirjutanud peamiselt koolis. Oma loovjuttudele olen ka klassikaaslastelt ja õpetajalt head tagasisidet saanud. Ajakirja Täheke üleskutsetes ei ole seni veel osalenud, aga midagi peab ju tulevikuks ka jääma.

HEA TEADA

Kogumiku „Omad jutud“ väljaandmine on kujunenud üheks Tallinna Keskraamatukogu traditsiooniks. Iga nelja aasta tagant koguvad raamatukoguhoidjad laste omaloomingut, millest pannakse kokku kinkeraamat kõigile järgmisel aastal Tallinnas 1. klassi minevatele lastele. Eelnevate kinkeraamatutega saab tutvuda siin.

Noori autoreid intervjueeris Tallinna Keskraamatukogu.

Allikas: Jutukonkursil “Omad jutud 4” äramärgitud noored autorid

Skip to content