Lapsed vanuses 7-12 osalesid käesoleva aasta sügisel jutuvõistlusel, mille parimad palad jõuavad 2023. aastal Tallinna Keskraamatukogu kinkeraamatusse „Omad jutud 4“. Kokku oli lugusid enam kui 180 ning Teeviit juunioril on võimalus jagada parimateks tunnistatud kirjutajate mõtisklusi ja nippe, millest on loodetavasti kasu ka teistel. Sel korral on enda mõtteid jagamas Katarina Riško.
Kuidas kirjutada head lugu?
Head juttu kirjutades ei ole vaja mõelda, kas see lugu, mida parasjagu kirjutad, on hea või halb lugu. Selle asemel tuleks keskenduda loole, end selle sisse elada. Enne loo kirjutamist tuleks teha mõttekaart või lihtsalt mõtteid pähe koguda. Kui mõtteid on loo jaoks piisavalt, siis tuleb asuda juttu kirjutama. Mõnikord võib poole loo pealt uus mõte tulla, mille võiks jutule lisada. Kui lugu valmis on, tuleks see veel üle lugeda ja vaadata, kas lugu on sobiv. Nii sünnibki hea lugu.
Mis võiks igas heas jutus olla?
Igas heas jutus võiks olla veidi fantaasiat, aga ega sellega üle ei tasu pingutada. Alati aitavad tõelised tunded ja mõtted.
Miks võiks iga laps proovida ise juttu kirjutada?
Mina arvan, et iga laps peaks jutu kirjutamist proovima, sellepärast et tänu lugudele saab enda tundeid justkui kirja panna ja enda mõtteid välja elada ja pealegi võib hiljem välja tulla, et sa oled väga hea juttude kirjutaja.
Kuidas valisid teema, millest 1. klassi õpilased võiksid lugeda sügisel?
Mina valisin enda jutu teema seekord mind kõige enam kõnetavama teema järgi. Erinevuse teema tundus olevat huvitav ja selle pärast ma otsustasingi selle teema kasuks.
Millest tavaliselt kirjutad? Kuidas leiad inspiratsiooni?
Tavaliselt ma kirjutan teemadest, mis mulle pähe tulevad ja mis mind kõnetavad. Saan inspiratsiooni hetkel toimunust või mõnest põnevast sündmusest, mõnest huvitavast lausest ja ka veidi teistest raamatutest või filmidest.
Mida Sa tundsid, kui said teada, et just Sinu töö osutus kõige erilisemaks?
Kui ma sain teada, et ma olen enda looga päris hea saavutuse teinud, ei suutnud ma seda tükk aega uskuda. Ma olin enda üle uhke ja väga õnnelik.
Kas see oli esimene jutt, mis sa ise kirjutasid? Kas Sinu töid on varem ka kusagil mujal avaldatud? Oled saanud varasemalt oma töödele tagasisidet näiteks õpetajalt või vanematelt? Näiteks ajakirjas Täheke vms?
See jutt ei olnud mu esimene jutt. Ma olen varem koolis kirjanduse tunnis kirjutanud ning paar juttu ka kodus iseseisvalt teinud. Ma ei mäleta, kas mõni minu lugu on kuskil avaldatud, aga ma tean, et üks minu raamatuarvustus on Heas Lapse ajakirjas avaldatud. Vabaaja jutte olen ma näidanud oma õele ja tema on enamasti see, kellelt ma tagasisidet saan. Ka õpetaja Anneli Talviste on minu lugusid kiitnud.
HEA TEADA
Kogumiku „Omad jutud“ väljaandmine on kujunenud üheks Tallinna Keskraamatukogu traditsiooniks. Iga nelja aasta tagant koguvad raamatukoguhoidjad laste omaloomingut, millest pannakse kokku kinkeraamat kõigile järgmisel aastal Tallinnas 1. klassi minevatele lastele. Eelnevate kinkeraamatutega saab tutvuda siin.
Noori autoreid intervjueeris Tallinna Keskraamatukogu.
Allikas: Jutukonkursil “Omad jutud 4” äramärgitud noored autorid