Jõuluvana Äffy: “Kübeke jõuluusku ei tee paha mitte kellelegi”

Kristi Märk
Teeviit juunior toimetaja


Jõuluvana Äffyt on võimatu mitte märgata. Nimelt sõidab ta värviliselt vilkuva ning suurest kõlarist jõululaule mängiva Pingviini jäätise bussiga, luues pühade meeleolu kõikjale, kuhu ta satub. Kuigi Äffyl on praegu käsil aasta kõige tegusam ja toredam aeg, leidis ta mahti, et meiega natuke juttu ajada.

Äffy, mida jõuluvanaks olemine Sinu jaoks tähendab?

Ega seda tõelist tähendust ei olegi võimalik sõnadesse panna, sest seda peab kogema. Kui oleks nii võimalik, et te saaksite vaid tunnikene olla minu asemel, siis te saaksite natukenegi aimu, kui ilus see jõulude aeg tegelikult on.
Seda ei saa kirjeldada, aga kui Sa seda emotsiooni näed ja tunned, siis nagu 100W pirn läheb põlema. Ja see pirn mitte ainult ei näita valgust, ​vaid annab soojust ka.

Kas Sul teinekord seda emotsiooni liiga palju ka saab?

Ikka saab liiga palju ja siis soovin ning proovin seda ka teistega jagada. Näiteks sõidan ma igal vabal hetkel Raekoja platsi jõuluturult läbi ning käin seal rahvast lõbustamas.  Inimestel sada muret ja enda sada probleemi, aga ikkagi jäävad paljud seisma, märkavad, naeratavad, lehvitavad, teevad pilti. Äffy autos istudes saab kogemuse, mida ei ole võimalik mitte millegagi võrrelda.

​Noh, ja see ongi nüüd see emotsionaalne pool, kus tunnen, et mingisuguse oskuse ja nähtud vaevaga suudan nii paljudes inimestes positiivset tunnet tekitada. Ega reeglina ei ole eestlane väga naerataja ega kiitja rahvas, sest no ei tule väga kergelt need head sõnad, aga neid kirju ja muljeid, et sõitsid mööda, aitäh, et tegid mu päeva heaks, tuleb mulle ikka palju. 

Mis Sulle Sinu töö juures kõige rohkem meeldib?

Mul kohe hing rõõmustab sees, kui ollakse jõuluvana tulekuks hästi ette valmistatud, sest silm puhkab ja lust vaadata, kui andekad inimesed tegelikult on. Lisaks meeldib, et paljudes kodudes on Äffy justkui perekonnaliige, keda on aasta otsa oodatud ja kes nüüd korraks koju tuli, et kõik saaksid oma asjad südame pealt ära rääkida ning jõuluvana seiklustest kuulata.

Meeldivad ka need hetked, mil näen lapse silmadest ja hoiakust, et ta päris päriselt usub jõuluvanasse. See on kehakeelest nii tuntav ning see hinge jõudmine, seesuguse usalduse tekitamine, vot siis tunned, et seest läheb kuidagi soojaks.

No vot, ja kui ma siis sealt ära tulen,
siis sisemine uuuuuhhhh,
see sisemne uuuuuhhhh
on veel pikka aega mu sees…

Kui Sa saaksid kõigile Eestimaa suurtele ja väikestele nende jõulude puhul midagi soovida, siis mis see oleks? 

Ma ütleks kõigile, et kübeke jõuluusku ei tee paha mitte kellelegi ning peamine on see, et ei jõuluajal ega peale seda üksteise märkamist ja kallistamist ära ei unustaks, sest kuigi suvehooajal on mul vähem päkapikke tööl, teadke, et nad hoiavad teil kõigil ikka aastaringi silma peal.

Fotod: Jõuluvana Äffy Facebooki leht

Skip to content