Elise Pius I “Kui head ideed ei tule, soovitan minna jalutama, on see siis vanaema hoov või linnulaulust helisev mets.”

Lapsed vanuses 7-12 osalesid käesoleva aasta sügisel jutuvõistlusel, mille parimad palad jõuavad 2023. aastal Tallinna Keskraamatukogu kinkeraamatusse „Omad jutud 4“. Kokku oli lugusid enam kui 180 ning Teeviit juunioril on võimalus jagada parimateks tunnistatud kirjutajate mõtisklusi ja nippe, millest on loodetavasti kasu ka teistel. Sel korral on enda mõtteid jagamas Elise Pius.

Kuidas kirjutada head lugu?

Ühte head lugu saab kirjutada väga hästi, kui sul on hea pea, aga kui sul seda ei ole, saad ka väga hästi ilma hakkama. Esiteks on sul vaja mõtet, millest lugu räägib, teemat ja peale seda pealkirja. Kui head ideed ei tule, soovitan minna jalutama, on see siis vanaema hoov või linnulaulust helisev mets. Kui seda teha ei saa, võid ka raamaturiiulit külastada ja raamatuid sirvida. Seejärel tuleb alustada mustandiga ning soovi korral küsida nõu teistelt, muuta vajadusel midagi ja lõpuks teha rahus puhtand.

Mis võiks igas heas jutus olla?

Ühes heas jutus võiks olla muidugi sisu ja mõte. Jutu peaks kirjutama nii, et kirjanikul oleks tore oma lugu kirjutada, mitte ainult välja mõelda ja paberile panna. Hea jutu loomisel oleks ka hea välja mõelda, mis selle mõte on ja miks seda kirjutada: kas õpetada midagi teistele, enda lõbuks või hoopis saada kuulsaks ja teha suur romaanikogu. Pärast peab veel vaatama, kas sellist lugu on teistel mõnus lugeda või eelistatakse seda niisama riiulis hoida.

Miks võiks iga laps proovida ise juttu kirjutada?

Jutu kirjutamine aitab teada saada, kas lapsele meeldib üldse juttu kirjutada ja kas talle meeldiks ka teistest võistlustest osa võtta ja oma oskused proovile panna. Jutu kirjutamine aitab ka arendada mõtlemist: mida lisada, mida ära võtta ja kuidas oleks kõige parem lauset sõnastada. Kui otsustad osa võtta jutuvõistlusest või mingist muust võistlusest, on tähtsam lihtsalt endale meelde jätta: tähtsaim pole võit, vaid osavõtt. Kui seda lihtsat mõtet meeles pead, oled sa alati võitja.

Kuidas valisid teema, millest 1. klassi õpilased võiksid lugeda sügisel?

Ma valisin teema (“Erinevus”) oma sisetunde järgi. See teema kõnetas mind lihtsalt kõige rohkem. See ei jäänud mulle küll esimesena silma. Viimaks, kui ma olin proovinud nende kõigi teemadega algust teha, jäi see teemade valikust minu kõige suuremaks lemmikuks. Nii alustasingi oma lugu “Erinevus”.

Millest tavaliselt kirjutad? Kuidas leiad inspiratsiooni?

Ma saan inspiratsiooni loo kirjutamiseks oma mõtetest ja ümbritsevast maailmast, mis on ühtaegu mõistatuslik, kuid korraga ka nii ilmselge. Ning muidugi, kuidas võikski ära unustada, saan ma oma inspiratsiooni headest raamatutest. Üks hea raamat, millest võib leida huvitavaid väljendeid ja teistmoodi sõnaseletusi, aitab ka kaasa loo valmimisele. Sealt saab leida, kuidas kirjutada põnevalt, kaasahaararavalt ja sama lõbusalt, et oleks ikka lugemishimu lugu lõpuni lugeda.

Mida Sa tundsid, kui said teada, et just Sinu töö osutus kõige erilisemaks?

Mulle tuli kohe elevus sisse, kui seda kuulsin. See oli mulle suur üllatus, et just minu töö kolme esimese hulka kuulus. Ma olin väga põnevil. Kuna võitjad teatati kohe ürituse alguses ja pärast seda algas pidu, ei jõudnud ma selle peale kaua mõelda ning see läks meelest. Alles pärast üritust sain selle peale rohkem mõelda. Päris tore oli võita, kuid ma ei unusta mõtet: olla võitja, pole tähtsaim.

Kas see oli esimene jutt, mis sa ise kirjutasid? Kas Sinu töid on varem ka kusagil mujal avaldatud? Oled saanud varasemalt oma töödele tagasisidet näiteks õpetajalt või vanematelt? Näiteks ajakirjas Täheke vms?

Tegelikult olen ma osalenud teisteski võistlustes: algul, kui ma noorem olin, osalesin joonistamisvõistlustel. Eelmisel aastal võtsin osa Tallinna Haridusameti “Minu klassijuhataja” kirjatalgutel, milles sain auhinnalise koha. Siis sain ma aru, et mulle meeldibki rohkem jutuvõistlustel osaleda. Nii otsustasingi uuesti osa võtta. Kui juba alustad ja sulle see meeldib, siis on tore teistestki sarnastest asjadest osa võtta. Tagasisidet olen ma saanud nii vanemate kui ka õpetaja poolt. Mõlemad on soovitanud mul edasi kirjutada ja ma olen sellega täitsa nõus.

HEA TEADA

Kogumiku „Omad jutud“ väljaandmine on kujunenud üheks Tallinna Keskraamatukogu traditsiooniks. Iga nelja aasta tagant koguvad raamatukoguhoidjad laste omaloomingut, millest pannakse kokku kinkeraamat kõigile järgmisel aastal Tallinnas 1. klassi minevatele lastele. Eelnevate kinkeraamatutega saab tutvuda siin.

Noori autoreid intervjueeris Tallinna Keskraamatukogu.

Allikas: Jutukonkursil “Omad jutud 4” äramärgitud noored autorid

Skip to content